Nikozja – podzielona stolica Cypru

Nikozja to stolica Cypru, najważniejsze miasto na wyspie. Jest niezwykła pod wieloma względami, jego wyjątkowość objawia się m.in. tym, że wciąż pozostaje jedyną na świecie podzieloną stolicą, z częścią północną turecką i częścią południową grecką. Te dwa obszary są od siebie oddzielone strefą zdemilitaryzowaną zieloną linią, utrzymywaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Do miasta prowadziły trzy bramy:

  • Brama Famagustiańska: główne i najbardziej prestiżowe wejście do miasta
  • Brama Kireńska: nazwana na cześć tytułu weneckiego gubernatora (Proveditore)
  • Brama Pafos: nazwa wywodzi się od sąsiedniego opactwa Dominikanów

Weneckie mury obronne otaczają Stare Miasto Nikozji, wewnątrz nich znajduje się jeden z największych skarbów Nikozji – Sobór św. Jana Teologa – prawosławna katedra z XVIII-wiecznymi freskami.

Największy rozwój miasta miał miejsce w czasach Królestwa Cypru. Wtedy to wyspa była pod władzą francuskiego rodu Lusignan. To właśnie w tym okresie powstały największe zabytki Nikozji, jak pałac królewski i gotycka katedra. W XIII i XIV stuleciu wybudowano wiele kościołów i rezydencji, niektóre z nich można podziwiać do dzisiaj.

Północna Nikozja to miejsce zdecydowani bardziej egzotyczne, z kolei południowa część stolicy cechuje się spokojem i bardziej kameralnym charakterem. Miasto skrywa wiele zabytków. Na północy koniecznie trzeba zobaczyć meczet Selimiye, zajazd z czasów tureckich Buyuk Han i Muzeum Etnograficzne Derwisza Paszy. Zwiedzając południową Nikozję, naszej uwadze nie mogą umknąć na pewno Mury Weneckie z 11 bastionami, Muzeum Bizantyjskie, Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej i główny deptak południowej Nikozji – ulica Ledra.